Łagodny charakter, przyjazne spojrzenie i ciepłe włókno - to cechy, dzięki którym alpaki zyskują coraz większą popularność wśród miłośników zwierząt i aktywnego wypoczynku. Te atuty zachęcają także do ich zakupu, ale czy zawsze jest to dobra decyzja?
Każdy gatunek zwierząt ma specyficzne potrzeby żywieniowe, nie inaczej jest w przypadku alpak. Alpamin – wyjątkowy suplement diety dla alpak, dostarczy im niezbędnych składników odżywczych, których może brakować w rosnącej w Europie trawie.
Artykuł jest fragmentem napisanej przeze mnie pracy magisterskiej. Zachęcam do zapoznania się z historią rejestrów i screeningu alpak, czyli narzędzi mogących służyć tworzeniu zaawansowanego programu hodowlanego dla naszych zwierząt.
Prostym, ale również bardzo ważnym zabiegiem jest wysyłanie reprezentatywnych prób włókna do badań. Integralność próby, dokładna i właściwie przeprowadzona selekcja próbki, są najbardziej krytycznymi czynnikami mającymi wpływ na pomiar grubości włókien poszczególnych zwierząt.
Serdecznie zapraszam do lektury drugiej części artykułu dotyczącego niektórych mitów związanych z alpakami. Czy alpaki lubią inne zwierzęta domowe? Czy często chorują? Jak powinniśmy nazywać okrywę alpak?
Spośród chorób skóry spotykanych u alpak, chyba żadna nie spowodowała nigdy takiego spustoszenia jak świerzb. Choroba ta występuje w stadach powszechnie i jest prawdziwym utrapieniem hodowców. Przybiera różne formy w zależności od rodzaju wywołującego ją pasożyta, zawsze jednak musi towarzyszyć jej zdecydowane przeciwdziałanie, gdyż czas działa na niekorzyść zarówno zwierząt, jak i właścicieli.
Pokrój, czyli inaczej budowa ciała, pełni szczególną rolę w hodowli zwierząt użytkowych i towarzyszących. Dla każdego gatunku wyznaczono właściwe jemu cechy budowy, mające zwiększyć jego przydatność w hodowli czy użytkowaniu. Czasami spotyka się opinię, że w przypadku zwierząt produkujących włókno pokrój ma marginalne znaczenie, ważniejsze są natomiast jakość i ilość samego włókna. Dlaczego zatem powinniśmy zwrócić uwagę na budowę ciała u alpak?
Jeśli przeczytaliście lub usłyszeliście, że „Niemiecki Rejestr Alpak wdrożył wzorzec rasy” – wprowadzono was w błąd. W kilku e-mailach przysłanych mi zza oceanu poinformowano mnie, że wynaleźliśmy tu, w Niemczech, wzorzec rasy alpak. Otóż nie. Wydaje się, że nasze działania i powód dla którego AZVD (Niemiecki Związek Hodowców Alpak) wprowadził powszechną Księgę Stadną oraz Księgę Elitarną dla zwierząt o już zarejestrowanym DNA, są źle pojmowane. Myślę, że nadszedł czas by wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie w celu oddzielenia faktów od plotek.
Alpaka jest zwierzęciem, które stosunkowo niedawno zaczęło pojawiać się poza Ameryką Południową. Sprowadzenie alpak do krajów Ameryki Północnej, Australii i Europy, gdzie zwierzęta towarzyszące są szczególnie popularne i cenione, spowodowało narastanie wokół tego gatunku pewnych mitów, w które nie powinniśmy wierzyć, mając na uwadze dobro zwierząt.
W języku potocznym pojęcia chów i hodowla funkcjonują często zamiennie, podczas gdy z zootechnicznego punktu widzenia słowa te określają zupełnie inne działania człowieka, znacznie różniące się co do formy i celu posiadania zwierząt.